MOTORI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MOTORI

Forum o motorima,skuterima,ATV-u i ostalima
 
Početna stranicaPortailGalleryPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Yamaha Linhai 300ccm 4x4

Go down 
Autor/icaPoruka
dombo
Admin
dombo


Male
Broj postova : 107
Age : 33
Lokacija : negdje
Registration date : 27.11.2007

Yamaha Linhai 300ccm 4x4 Empty
PostajNaslov: Yamaha Linhai 300ccm 4x4   Yamaha Linhai 300ccm 4x4 Icon_minitimepet pro 21, 2007 10:07 pm

Evo jedne recenzije iz moto pulsa o yamahi linhai:

Umiljat poput pande



Da nam je prije nekoliko godina netko ponudio da "zajašimo" Linhai, vjerojatno bismo pomislili da nam "prostak" nudi besramno druženje s tajvanskom prijateljicom noći. Danas znamo drugačije i mada Linhai nema apsolutno nikakve veze sa spomenutim bludnicama, svejedno smo s ove "zvijeri" sjašili sa zagonetnim smiješkom. Pasioniranim poznavateljima zemljopisnih dužina i širina Linhai bi mogao biti poznat kao milijunski grad na istoku Kine, no nama je puno važnije da se pod istim imenom krije kineski proizvođač skutera i malenih motocikala koji već dosta godina pokušava pronaći svoje mjesto pod suncem. U skladu s trendovima na svjetskom tržištu, Linhai je odlučio proširiti svoj asortiman proizvoda i na područje četverocikala, a jedan od njihovih prvih "terenaca" jednostavne oznake 300 4x4 predstavljamo vam u ovom broju. S obzirom na njegovo geografsko porijeklo i duboko usađene predrasude s tim u svezi, vjerujemo ćete razumjeti zašto smo testiranju ovog simpatičnog malog diva pristupili s nešto skepse. Još su, uostalom, svježa sjećanja na terenski automobil iz iste zemlje, koji je - blago rečeno - neslavno prošao na europskim crash testovima, pokazavši da bi za njegove "sretne" vlasnike i sudar s praznom kartonskom kutijom mogao biti potencijalno smrtonosan.



A ako je tako loše prošao SUV automobil koji bi trebao biti jedno od sigurnijih vozila na cesti, koliko je tek opasno biti za upravljačem četverocikla proizvedenog u istoj zemlji?! No, u opisu našeg posla piše da smo test vozači, a to između ostalog znači i to da je naša zadaća izložiti se eventualnim opasnostima, kako to ne biste morali vi. Do zuba "naoružani" zaštitnom opremom sjedamo za upravljač Linhaia 300 4x4 sa željom da se dobro zabavimo, ali i s nadom da nećemo obaviti posao crash-test lutke. No, naše su se bojazni pokazale potpuno neopravdanima i ako izuzmemo stršeće grane i pokoju nisko leteću bubu, s Linhaiom nismo imali bliski susret bilo koje vrste. Štoviše, već nakon kratkog upoznavanja s ovim pitomim stvorenjem riješili smo se straha za opstanak vrste i stekli dovoljno voljnog momenta da malo jače podbodemo "Kineza", kako bi na površinu što je moguće bolje isplivale sve njegove prednosti i mane, te kako bismo se uvjerili može li se i u praksi potvrditi solidan dojam kvalitete kojeg smo stekli pri vizualnom pregledu.A glavni zalog njegove kvalitete trebao bi biti činjenica da Linhai tijesno surađuje s Yamahom, s kojom je prije nekoliko godina ušao u joint-venture u okviru kojeg ovaj kineski proizvođač proizvodi nekoliko vrsta pogonskih agregata za japanskog diva. Po principu 's kim si, takav si' Linhai je od svojih istočnih susjeda pokupio i pokoju dobru karakternu osobinu u pogledu kvalitete izrade, iako u dinamičkom smislu i osjećaju koji pruža u vožnji sasvim očekivano još nije do kraja dostigao svoje japanske uzore.


Već se i na temelju oznake 4x4 može naslutiti da je Linhaijeva "tristotka" pripadnik klase radnih četverocikala, a robusni izgled to samo potvrđuje. Kod ovakvih četverocikala nema mjesta kričavim bojama i pretjeranoj agresivnosti koje susrećemo kod njihove sportske braće, tako da vizurama Linhaija prevladavaju oblije i smirenije linije dostojne njegova pitoma karaktera. Vizualno najupečatljiviji element su okrugla prednja svjetla, koja su primjer kako i najjednostavniji oblici mogu biti oku ugodni. Kao potpuna suprotnost nježnim svijetlima djeluju gume traktorskog profila i veliki prednji odbojnik, koji je u svom donjem dijelu oplemenjen zaštitnim mrežicama, a sa svoje se gornje strane nastavlja u veliki nosač prtljage, bez kojeg se ni ne može govoriti o pravom radnom četverociklu. Dodatnom dojmu masivnosti uz orebljenu prednju "haubu" doprinose i zanimljivo oblikovani štitnici za ruke, kao i veliko i vrlo neobično kućište instrumenata, u kojem su smješteni analogni brzinomjer, komplet kontrolnih žaruljica, kontaktna brava i prekidač za uključivanje sva četiri pokazivača smjera. Bočna silueta ne donosi ništa novo, a jedino što bi moglo smetati vizualnim perfekcionistima je velika ručica mjenjača izvedena u stilu FAP-a kljunaša. Nama se ona ipak dopala, jer ako već nije stilski dorađena, ne može se reći da nije lako upotrebljiva i učinkovita. Budući je četverocikl opremljen variomatskim prijenosom, ovom ručicom odabirete hod u naprijed ili hod unazad, a kada teren postane zahtjevan, tom istom ručicom možete uključiti i reduktor. Prilikom uključivanja hoda unazad javlja se i svojevrsna blokada, koja je sigurnosni element i ne dozvoljava da opasno brzo pojurite unatrag. Prilikom stavljanja u "rikverc" osim blokade se aktivira i zvučno upozorenje u obliku glasnog pištanja koje će rastjerati svu divljač u krugu od nekoliko stotina metara. Ta se karakteristika neće svidjeti lovcima koji spadaju među potencijalne konzumente ovakvih vozila, no zato će im se sigurno svidjeti veliki stražnji nosač prtljage, na kojem se preko tjedna može voziti "špeceraj", a preko vikenda će rado udomiti jelena lopatara ili šarana kapitalca.


Isti će element "pacifistima" poput nas idealno poslužiti za prijevoz sanduka piva ili golemih količina mesa za roštilj. Priču o stražnjem nosaču prtljage završit ćemo napomenom da su u njegove rubove montirani pokazivači smjera, a ispod njega se nalazi i kompaktno stražnje svjetlo ovalna oblika, koje svojim dizajnom nimalo ne odstupa od smjernica zadanih pri oblikovanju prednjeg kraja Sve u svemu, Linhai vizualno gotovo ničim ne svjedoči o svojoj zemlji porijekla, a isto bi se moglo reći i za njegove vozne karakteristike, koje nisu impresivne, ali su bolje od očekivanih.


Agregat spreman za rad

Za pokretanje ove 300 kg teške "pande" zadužen je jednocilindrični tekućinom hlađeni pogonski agregat koji prema navodima proizvođača iz zapremine od 275 ccm izvlači 20 KS pri 6.500 okr/min. Općenito se uzima da su upravo pogonski agregati slične zapremine početna stepenica u svijetu ozbiljnih četverocikala s pogonom na sve kotače. Imajući to u vidu, omjer snage i težine ne može biti pretjerano impresivan, tako da se od ovog četverocikla ne mogu očekivati sportske performanse. Ipak, na čvrstoj podlozi se kazaljku brzinomjera bez puno muke može natjerati da "projuri" pored krajnje oznake od 80 km/h, što je i više nego dovoljno za jedan radni četverocikl takve zapremine. Nešto su nas se manje dojmila ubrzanja i odgovor agregata na odlučnije pritiskanje poluge gasa. Nije to ništa strašno, no jednostavno nam se čini da bi četverocikl bio osjetno zabavniji da nudi još samo malo više "soka". Ovako vam prije svakog savladavanja dugih strmih uspona savjetujemo da lako dostupnom ručicom mjenjača uključite reduktor koji će u trenutku reducirati početni prijenosni omjer i tako osjetno smanjiti maksimalnu brzinu, ali i primjereno povećati mogućnosti savladavanja uspona.


Pogon na sva četiri

Kada to teren zatraži i stvari stvarno zaguste, možete su pouzdati u još jednu ručicu koja se nalazi neposredno ispod poluge mjenjača, a pomoću koje se uključuje pogon na sva četiri kotača. Kao i kod automobila, i kod četverocikala uključivanje pogona na sva četiri kotača ima svoje prednosti i mane. S jedne se strane primjereno poboljšava hvatljivost i mogućnost savladavanja teško prohodnog terena, a s druge strane se povećavaju otpori vožnje, koji smanjuju performanse vozila. Istovremeno se ponešto otežava i samo upravljanje, budući je za okretanje upravljača potrebno primijeniti nešto više sile, no nije to ništa što čvrsta ruka ne bi mogla podnijeti - naprotiv, ukrućivanje upravljača je čak manje izraženo nego što smo očekivali. Samo područje primjene pogona na sva četiri kotača je dosta suženo, budući ga nije ni potrebno niti smisleno koristiti na bržim dionicama, a pokazalo se da ga nije pametno predugo koristiti ni pri sporom savladavanju zahtjevnijih prepreka poput uzastopnog prelaženja trupaca ili dugotrajnog penjanja na kamene blokove. Naime, kada su pri maksimalnim opterećenjima uključeni reduktor i pogon na sva četiri kotača, dolazi do pregrijavanja remenskog prijenosa unutar variomata, tako da duže forsiranje neminovno dovodi do situacije u kojoj se ne mogu iskoristiti sve mogućnosti integralnog pogona. Da ne bi bilo zabune, sustav je u cjelini lako upotrebljiv i sasvim dovoljno dobar za prosječnog korisnika i umjereno zahtjevan teren, no očito nije projektiran za ekstremnu primjenu.Pogon na stražnje kotač je riješen pomoću kardana i krute stražnje osovine, dok se naprijed nalazi masivno izveden neovisan prednji ovjes izveden po uzoru na rješenja koja susrećemo kod automobila. Snaga se tu prilikom uključivanja pogona na sva četiri kotača prenosi preko poluosovina, dok je samo ovješenje riješeno putem jednostrukih poprečnih ramena i MacPherson opružne noge. U praksi cjelokupan ovjes svoj posao odrađuje dobro, a ozbiljnu zamjerku možemo uputiti njegovoj pretjeranoj tvrdoći, koja nije primjerena namjeni ovog četverocikla. Pri malim brzinama taj nedostatak nije toliko izražen, no kada tempo poraste, nemoguće je izbjeći udarce neravnog terena i vožnja nakon nekog vremena postaje neudobna. Što se tiče stabilnosti, tu nemamo velikih zamjerki. Na asfaltnim podlogama se pri izvođenju oštrih zavoja može desiti da vam se podigne unutarnji kotač, no ta pojava je potpuno bezopasna. Kod bržih zavoja će mu povremeno prokliziti stražnji kraj, no to je puno uočljivije kod vožnje na makadamu. Ukupno gledajući, proklizavanje stražnjeg kraja je osjetno manje izraženo negoli kod sportskih četverocikala, ali će ljubitelji takve vrste vožnje moći naći svoje zadovoljstvo i na ovom četverociklu. Prednji kraj je čvrst, a određena lutanja i trome reakcije moguće su samo na razmočenom ili izrazito mekanom terenu. Osim toga, na takvim se vrstama podloge javljaju povećani otpori vožnje, a oni predstavljaju dodatni stres za pogonski agregat, koji se ionako mora boriti s velikom težinom vozila, tako da maksimalna brzina osjetno pada. To je još jedan element koji ide u prilog našoj tvrdnji da bi uz samo blago povećanje snage Linhai postao osjetno zabavniji i brži paket.Malo više snage ne bi škodilo ni kočnicama. Tri diska solidno obavljaju svoj posao, no s obzirom na poveću težinu vozila mogle bi i biti malo bolje, posebno pri spuštanjima niz strme nizbrdice. Nožnom polugom se aktiviraju sva tri diska, dok se s lijeve strane upravljača nalazi ručka pomoćne kočnice, na kojoj se ujedno nalazi i parkirna kočnica. Ukupno gledajući, za kočnice vrijedi slično kao i za neke druge elemente ovog četverocikla: nije loše, ali ne bi škodilo ni da je malo bolje.





Yamaha Linhai 300ccm 4x4 Thumb_10
Yamaha Linhai 300ccm 4x4 Thumb_10
Yamaha Linhai 300ccm 4x4 Thumb_10
Yamaha Linhai 300ccm 4x4 Thumb_10
Yamaha Linhai 300ccm 4x4 Thumb_10
[Vrh] Go down
https://motori.forumcroatian.com
 
Yamaha Linhai 300ccm 4x4
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» yamaha linhai 300ccm 4x4

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
MOTORI :: ...:::...:::RADNJE NA LJUBIMCU...:::... :: O MOTORIMA-
Forum(o)Bir: